یک کشف بسیار مهم باستان شناسی در قلعه لنگ برگ در اتریش باعث تغییر تاریخچه لباس زیر شده و نشان می دهد که زنان ششصد سال پیش سوتین می پوشیدند.


قبل از این کشف ، تصور عمومی این بود که سوتین به شکل کنونی اختراعی اوایل قرن بیستم است ، زمانی که زنان از پوشیدن کرست های تنگ دست کشیدند. دانشگاه اینسبروک اکنون چهار سوتین قرن 15 در معرض نمایش قرار گرفته است.


بئاتریس کنوتز ، باستان شناس دانشگاه اینسبروک می گوید: "موزه ها قطعاتی از قرن پانزدهم دارند ، اما بیشتر آنها اشیای ارزشمندی در آن زمان هستند ، مانند لباس روحانیت که در کلیساها نگهداری می شود و لباس های مجلل اشرافیت ". لباسهای روزمره دور ریخته می شد. "بنابراین هیچ چیز کامل پیدا نخواهید کرد مگر اینکه حفاری کنید."


این سوتین ها به طور تصادفی هنگام بازسازی قلعه لنگ برگ در سال 2008 کشف شدند.

pic3.jpg


چرا استفاده از سوتین پس از قرون وسطی متوقف شد؟ 

بئاتریس کنوتز می گوید: "مد و لباس تغییر کرده است." زنان شروع به پوشیدن کرست ، زیر و روی لباس های خود کردند تا کمر کمتری داشته باشند. "البته کرست ها سینه ها را از پایین محکم نگه می داشتند و نیازی به سوتین اضافی نبود."


در زمان کشف ، لباس زیر کتان پیدا شد که شباهت زیادی به شلوارک داشت. اما ناتز معتقد است که شورت لباس زیر مردانه است ، زیرا زنان در آن زمان زیر دامن خود چیزی نمی پوشیدند. این اکتشافات به نوعی حلقه گمشده تاریخ لباس زیر است.


pic5.jpg

در دهه 1970 ، همزمان با موج جدیدی از جنبش برابری زنان ، سوتین ها از زوایای مختلف در نظر گرفته شدند. برخی از زنان که کرست را نشانه محدودیت های مردسالارانه می دانستند ، آن را سوزاندند.
در مقابل ، هنرمندی مانند هلن نیومن تصمیم گرفت این کرست را به یک اثر هنری پوشیدنی تبدیل کند و از اولین طراحانی بود که مجسمه ای متناسب با بدن زن ایجاد کرد. وی با الهام از آثار پاکو رابان ، یک طراح مد مشهور و همچنین هنر آفریقایی ، این قطعه برنج را با پوشش جیر برای نمایشگاهی که در دهه هفتاد در یکی از گالری های هنری لندن برپا کرده بود ، ساخت.


در دهه 1820 ابزاری "کرست" ابداع شد که به زنان امکان می داد بدون نیاز به خدمتکار با کمک قرقره خود را در کرست های خود بپیچند. تاج های آن زمان از استخوان نهنگ ، آهن یا بوم ساخته شده بود. از سال 1850 تا 1860 ، کرست ها منسوخ شدند. اما در دهه 1860 ، کرست با انتقام جویی بازگشت. کرست های آن زمان آنقدر محکم بودند که کمر را باریک کرده و قفسه سینه و اندام های داخلی بدن را تغییر شکل می دادند. به دنبال آن بحث در مورد خطرات کرست ها برای سلامتی انجام شد.


در نهایت با گذر زمان و تغییرات فراوان شاهد سوتین فعلی هستیم که امروزه زنان از آنها استفاده می کنند.

pic6.jpg